Jeg er uddannet fysioterapeut fra UCL i Odense i 2025. Min interesse for fysioterapi udspringer blandt andet af mine mange år som håndboldspiller. Gennem håndbolden har jeg selv oplevet at være ramt af skader, og det gav mig et indblik i, hvilken betydning fysioterapi kan have for både genoptræningen og vejen tilbage til en aktiv hverdag.
Som fysioterapeut lægger jeg vægt på en helhedsorienteret tilgang, hvor der tages udgangspunkt i den enkelte patients behov, hverdag og mål. Min tilgang til behandling kan både være aktiv træning, manuel behandling eller en kombination af begge dele, alt efter hvad der giver bedst mening for den enkelte patient og det konkrete problem.
For mig er det vigtigt, at patienten føler sig tryg, forstået og inddraget i sin behandling. Jeg lægger derfor vægt på et tæt samarbejde, hvor vi sammen finder frem til en behandling og træning, der passer til patientens hverdag og mål. På den måde arbejder vi i fællesskab hen imod et forløb, hvor patienten føler sig hørt og får de bedste forudsætninger for at nå sine mål.
Privat bor jeg i Odense sammen med min kæreste og vores datter. Min fritid bruger jeg primært sammen med familien, men jeg holder også af at være fysisk aktiv.
Mine interesseområder er især omkring gyn/obs fysioterapi, sportsrelaterede smerter samt knæ-/hofte- og rygproblematikker.
Gyn/obs modul 1 (undersøgelse og behandling af inkontinens)